Tereza S. photo

Tereza S. 
Hlídací revír: Praha 1, 2, 3, centrum
Vlastní zvířata: Leon, Richard, Julie a Satine
Mluvi jazyky: Český English
Auto k dispozici: Ne

Hlídá kočky: Ano
Venčí pejsky: Ano
Bere pejsky k sobě: Ne

Něco o mně

Tereza se už od mala pohybovala v domácnosti, ve které bylo vždy velmi živo díky zvířátkům. Ať už to byli králíci, křečci, rybičky, exotičtí papoušci nebo psi různých plemen a velkostí, tak jí její rodiče ukázali, jak se o tyto tvorečky správně postarat. Před šesti lety přivedla domů malé černé koťátko, které jeho původní majitelé chtěli nechat na pospas povodním. Její rodiče si ho rychle zamilovali, a do roka domu přivedli další tři kočičky z útulků.

Terezu krom zvířat zajímá umění, především počítačová grafika, kterou studuje na střední škole. Ve volném čase také ráda poslouchá hudbu, čte si o novinkách ve světe a tráví čas se svými přáteli.

------------------------------
Something about me

I grew up in a household where there was always a lot of fun thanks to animals. From rabbits, hamsters, fish, exotic parrots to dogs of various breeds and sizes, her parents with great love for animals showed me how to take care of these little creatures. In the year 2012 I brought home a kitten who I saved from owners who wanted to leave him in a flooded area. My parents quickly fell in love with him and soon enough we added three other cats from shelters to our family. Since then I am interested in the world of cats and everything around it. Its important for me that animals with less fortune in this will find happiness. 

Except from animals, I am interested in art, primarily graphic design, which I also study in high school. In my free time I like to listen to music, read about news in the world and spend time with my friends.